13 Ağustos 2006

The Whitest Boy Alive

(genişletilmiş hali Rolling Stone / Eylül 2006'da yayınlandı)

Erlend Øye hayranları buraya! Birkaç yıl önce Øye’nin elektronik dans müziği projesi olarak başlayan The Whitest Boy Alive, şimdi tam teşekküllü rock grubu formatı ile karşınızda.

Norveç’in çekingen tavırlı starı Erlend Øye’yi, (geçen sene İstanbul Caz Festivali’nde de yer alan) folk-pop grubu Kings Of Convenience’dan tanıyor olabilirsiniz. Ancak kendisi sessiz ve sakin görüntüsün altında, oldukça da üretken bir müzisyen. Bundan birkaç sene önce bir solo albüm yayınlayan, birçok elektronik müzik grubuna sesi ile konuk olan ve ünlü Dj Kicks serisinden bir Cd’ye de imzasını atan sanatçı, bu sefer yeni bir grup ve albüm ile karşımızda: The Whitest Boy Alive.

Aslında Erlend Øye, The Whitest Boy Alive’ı 2003 yılında arkadaşı Marcin Oz ile bir elektronik müzik projesi olarak başlatmış. Ama bu proje grubu zamanla bütün elektronik öğelerden sıyrılarak tamamen akustik, rock-pop tadında bir dörtlüye dönüşmüş. 2006 başlarında ilk single’ları Burning’i yayınlayan ekip, geçtiğimiz Haziran ayında da sadece İskandinav yarım adası ülkeleri ile sınırlı olarak ilk albümleri “Dreams”i piyasaya sürdü. Tamamen yeni bestelerden oluşan bu albümde Erlend’in tatlı ve berrak sesi, elektro-gitar davul ve bas ile buluşuyor. Albümde Kings Of Convenience meraklılarını memnun edecek melankolik ve naif parçaların yanısıra, neredeyse elektronik dans parçaları kadar güçlü ve hareketli ritimler içeren eserler de yer alıyor. Hepsi dans müziğine meraklı olan The Whitest Boy Alive ekibinin konserlerinin de oldukça keyifli ve bir dj setini aratmayacak derecede coşkulu geçtiği söyleniyor – hem de hiçbir elektronik ses içermeden!

Şimdiden Kuzey Avrupa’da bazı festivalleri turlamaya başlayan grup, sonbaharda Almanya’da uzunca bir turne yapmaya hazırlanıyor. Daha fazla bilgi için ise www.whitestboyalive.com adresine göz atmanızı öneririz.

Hiç yorum yok: