28 Eylül 2006

Junior Boys


(Rolling Stone / Ekim 2006)

JUNIOR BOYS

Sentetik melodiler ve naif bir ses: Jeremy Greenspan ve ortağı Matt Didemus, Junior Boys’un yeni albümü ile dünyanın bütün müzik blog’larını birleştirmiş durumda!

Indie-pop dünyasında her daim “yere bakıp yürek yakan” sıkı isimler olmuştur, hem herkes tarafından bilinen hem de başka kimsenin bilmediği sanılan: Bir zamanlar Death Cab For Cutie ve şu aralar The Postal Service bu isimlere en iyi iki örnek olsa gerek. Death Cab For Cutie son albümü ile bir üst lige çıktı tabi ama bu sefer daha kuzeyden, Kanada’dan bir grup bu bahsettiğimiz isimler arasında yer almaya hazırlanıyor bizden söylemesi: Junior Boys!

İlk single’larını 2003 yılında çıkaran Junior Boys ikilisi -Jeremy Greenspan ve o sıralardaki ortağı Johnny Dark- garage, house ve 2-step gibi tarzları kendi sentetik pop müzikleri ile birleştirerek (burada Erasure ile Basement Jaxx’in karışımı gibi bir müzik düşünebilirsiniz) herkesi kendilerine hayran bırakmışlardı. Başta kendilerini nispeten dar bir çevrede duyurabilen grubun en büyük başarısı internet üzerinde oldu. O günlerde yeni yeni hareketlenmeye başlayan internet-myspace-blog dünyası, müzik basınından çok daha hızlı bir şekilde grubu fark etti ve benimsedi. Tabi bunda en ciddi etkenin Jeremy Greenspan’in Ben Gibbbard (Death Cab For Cutie!) ile karşılaştırılan kırılgan ve etkileyici sesi olduğunu peşinen söyleyebiliriz.

2004 yılında grubun ilk albümü Last Exit yayınlandığında hem Avrupa hem de Amerikan müzik eleştirmenleri tarafından övgü yağmuruna tutulması ise uzun sürmedi, tabi küçük köşelerde… Olumlu eleştiriler grubun albüm satışlarına doğrudan etki etmese de gelecek için oldukça sağlam bir referans oluşturdu. Zaten grubun ikinci albümü öncesinde İngiltere’nin ünlü bağımsız plak şirketlerinden Domino tarafından kapılması da bu sayede gerçekleşti.

Last Exit ile müzik dünyasına hızlı bir giriş yapan ikili, yeni albümleri So This Is Goodbye’da da minimal techno ve indie-pop arasında başarılı bir çizgi tutturmuş durumda. İlk albümlerindeki 2-step ve garage etkilerinden sıyrılan grup, bu sefer daha doğrudan ve daha minimal bir müzik ile karşımıza çıkıyor, New Order’dan Zoot Woman’a, oradan da günümüz minimal house’una uzanan bir çizginin devamı gibi adeta. Junior Boys’u diğer elektro-pop gruplarından ayıran bir başka özellik de, müziğin hiç acele etmemesi, hızlı veya yavaş bütün parçaların zamana rahatça yayılması. Kelimelerle anlatmak belki kolay değil ama zamanla kendinizi onların müziği içinde yüzerken bulabiliyorsunuz!

Konserlerinde albümden farklı olarak gitar ve davula da yer veren grup, şu aralar Amerika turnesini sürdürmekte. Ekim ayı boyunca da ünlü Hot Chip grubu ile konserler verecek olan Junior Boys, 11 Kasım’da da Phonem By Miller kapsamında İstanbul’da bir konser verecek.

NOTLAR:

  • Junior Boys’un önemli ilham kaynaklarından biri de Frank Sinarta! Hatta albümde bir de Sinatra klasiğini yorumlamışlar: “When No One Cares”
  • Yeni albümün ilk single’ı olan In The Morning’in prodüktörlüğü, ünlü Alman elektronika grubu Mouse On Mars’tan Andi Tomi.
  • Grubun plak şirketi Domino Records aynı zamanda Franz Ferdinand ve Arctic Monkeys gibi grupları da bünyesinde barındırıyor.1 yorum:

diskötek dedi ki...

11 kasım'da justus köhncke ile beraber indigo'da çalacaklar. duyumlara göre gayet live oalcakmış "junior boys" 5 kişilik bir sahne performansı... üzüldüm biraz aslında. neyse gidemiyorum zaten, ne avuntusuysa bu..