29 Kasım 2006

İhraç Fazlası Tokyolu Polisler

Sonunda yoğun isteklere dayanamayıp, baskılara boyun eğip arada sırada dergiye vs haber olmadan da birşeyler yazmaya karar verdim. Hatta sırf bu yüzden kendimi msn'in süper chat ortamından mahrum edecek kadar ileri gitmiş durumdayım (beni takdir edesiniz diye söylüyorum yoksa herhangi bir kaan sezyum'luk söz konusu değildir!)

Bu haftanın ilk grubu Goose, Belçikalı bir grup. Cahil ve sinsi NME tarafından zorla "new-rave" olarak sınıflandırılmaya çalışılan gruplar içinde kendisi (bir diğeri Klaxons mesela, Kitsuné kataloğunda bolca var bu gruplardan). Arkadaşların olayı keskin synth sesleri ile yüklü, eğlenceli, enerjik, oldukça dans edilebilir bir synth-rock-dans müziği. DFA 1979, Mstrkrft sevenleri kesinlikle memnun edecektir. Bazı parçalarda bu adamlar gitar falan kullanmıyor galiba diyorsunuz çünkü gitarın girmesini beklediğiniz her yerde önce cayır cayır bir rave-synth (aman allahım yoksa cidden nu-rave mi??) melodisi giriyor, daha sonra gitarlar geliyor. Synth-pop gibi başlayıp rock biten parçalar işte. Oldukça stüdyo müziği havasında duran bu grup, kanlı canlı konserler de veriyormuş bu arada, myspace sayfalarından detaylara ve müziklerinin bir kısmına ulaşabilirsiniz. Tabi bir alman sitesinden okuduğum yorumlara göre konserlerde biraz zorlanıyorlarmış. Neyse, bize ne!? Geçen ağustosda Soulwax'in Radio Soulwax turnesinde ön grup olarak sahne almışlar, taze çıkmış ilk albümlerinin adı Bring It On. Albüm Japonya'da import albümler listesinde üst sıralardaymış.

Tam bu sırada Tokyo'da... Tokyo Police Club!? Hayır, Tokyo'lu falan degil bu arkadaşlar, Toronto Kanada'dan bir grup bu. 2006 başlarında albüm-ep arası birşey olan A Lesson In Crime'ı yayınlamışlar. Şu aralar da The Go! Team, The Pippettes, Dungen gibi grupları da çekip çeviren Memphis Industries'den bir single'ları yayınlandı, ilkinde de yer alan Nature Of The Experiment. Süper kısa 2 dakikalık parçaları, mastering'den geçmemiş gibi duran bir sound'ları var, ama herşey derli toplu aslında. Birazcık synthesizer & elektronik sesler de kullanıyorlar ama esas olarak rock. Benzetmek amacıyla The Editors & Maximo Park desem daha dünkü çocuklar onlar, bula bula onlara mı benzettin diyebilirsiniz. Citizens Of Tomorrow hüzünlü başlıyor biraz, If It Works eğlenceli bir parça, Nature Of The Experiment hit'leri... Nedense bir iki kere daha dinledikten sonra geleceklerinden pek emin olamadım ama şimdiden ABD, İngiltere turlamaya falan da başlamışlar, hayırlısı. Yine adettendir, myspace adresi verelim.

Hiç yorum yok: