25 Mayıs 2010

25 Mayıs - Freshtival ve Sakareller

Bu aralar (İstanbul'da yaşıyorsanız) her tarafta Miller Freshtival afişlerini görüyorsunuzdur. Şahsen bu çorbada tuzu olan biri olarak tabi mutlu olmuyorum desem yalan olur. Ufak tefek ama güzel bir festival, bir gün ve gece içinde farklı (ama aslında yakın) türlerden 6 grup sahne alacak, bir de DJ'ler var tabi. Mika'nın şovunu izlemek, The Raveonettes'i büyük bir sahnede bütün karizmasıyla görmek falan, keyifli olacak :) Freshtival'in web sitesine hala bakmadıysanız bir göz atmanızı tavsiye ederim şimdiden. www.millerfreshtival.com

Bu akşamın grubu ise Sakareller idi. Tee 3-4 yıl öncesinden hatırlarım kendilerini, isimleri ile dikkatimi çekmişlerdi ilk sanırım (hala da bu ismi duydukça kulaklarım dikiliyor nedense). Peyote Müzik'den ilk albümlerini, "Beş Dakika Daha"yı yayınlamışlar. Albüm "Türkçe sözlü alternatif rock" ifadesini tam anlamıyla karşılıyor. İlginç ve kısa şarkı sözleri var grubun, kimi zaman klasik rock'a yaklaşıyor, kimi zaman 9/8'lik ritimler ile bambaşka birşey oluyor. Albümün yapımında Replikas ekibinden üç ismin imzası varmış (Barkın, Burak ve Metin) ve oldukça da güzel temiz bir prodüksiyon olmuş. Ama diğer taraftan prodüksiyondaki bu yoğun Replikas etkisinden midir nedir, Sakareller'in sound'u Replikas'ı hatırlatıyor hemen. Belki bunun bir sebebi de Replikas'ın kendilerine örnek aldıkları gruplardan biri olması olabilir tabi. Sakareller sıkça Peyote'de sahne alıyor, arada bir iki kere baştan sona olmasa da izlediğimi hatırlıyorum onları, güzel konserlerdi. Albümün yayınlanması ile isimlerini daha sıkça duyacağız sanırım.

Bu arada, Peyote Müzik'in de ismini artık sıkça duyacağız zira sadece Sakareller'i değil, başka üç ayrı grubun daha albümlerini yayınlamaya hazırlanıyorlar. Bunlardan biri ünlü Nekropsi'nin yeni albümü "Nekropsi 98" olacakmış. Sonra biraz daha yeni ekiplerden Ricochet ve DDR'nin yeni albümleri de sırada. Haftaya sanırım Ricochet ile devam edeceğiz Peyote Müzik albümlerine.

Unutmadan, bu hafta fazla değinemedim ama haftaya Olafur Arnalds focus'u yapmak şart oldu...

25 Mayıs 2010 Alçak Basınç
Emeralds
Candy Shoppe
65daysofstatic
Piano Fights
The Mercury Program
Chez Viking
The Phenomenal Handclap Band
All Of The Above
The Raveonettes
Heart Of Stone
Mika
Grace Kelly
N.A.K.I.T.
Ağladı
Grace Jones
Love Is The Drug
LCD Soundsystem
You Wanted A Hit
Mock & Toof
Move Along
Sakareller
Bir Metrekare
The Dead Weather Hustle and Cuss
Ólafur Arnalds
Loftig Vergur Skyndilega Kalt
.

Hiç yorum yok: