23 Ocak 2013

22 Ocak - Foxygen

Bu hafta programda çok güzel bir takım yeni gruplar vardı. Ama ilginç bir şekilde oldukça "eski" sound'lu bir program oldu sanırım. Mesela albümlerini yeni yayınlayan Foxygen. Bir süredir isimlerini de sıklıkla duyduğum bu grubun 70'lerden kalma, Leonard Cohen ile progresif rock arasında, melodik bir sound'u varmış, oldukça ilginç. Albümlerinin adı da bununla pek tezatlı: "We Are the 21st Century Ambassadors of Peace & Magic".

Diğer taraftan, eskilerden Fugazi grubunun kurucularından Ian McKaye'in yeni grubu The Evens'ı atlamak olmaz. Bir yerlerde yazmışlar, "80'lerin en hırçın teenager'ı şu anda 50 yaşında" diye. İş bitmemiş ama, The Evens'ın albümü oldukça güzel. Yaşının getirdiği bir olgunluk mu diyelim, çok hırçın bir müzik değil ama sakin olduğu da hiç söylenemez. Son dönemde 80'lerin has indie-rock gruplarına üye olan bir takım müzisyenlerin geri dönüşler yapması sık karşılaşılan bir durum oldu - Teenage Fanclub'ın basçısı Gerald Love'ın Lightships grubu veya tekrar konser vermeye başlayan Afghan Whigs geliyor aklıma, Stone Roses'ı saymak lazım mesela. Böyle bir "trend" var mıdır bilinmez ama eski, 80'lerin indie-rcok sound'unu özlediyseniz bu albümü de kaçırmayın.

Bunları derken Yo La Tengo'nun yeni albümü Fade'i de çok beğendiğimi belirtmeden geçmeyeyim. Geçen kasım ayında buraya geldiklerinde bu albümden de birkaç şarkı çalmışlar, dinleyince farkettim bunu.


22 Ocak 2013 Alçak Basınç

Bu yazıyı görüyorsanız başlıktaki linke basın


Junip   Line Of Fire
Frightened Rabbit   Dead Now
The Evens   Wonder Why
Villagers   Nothing Arrived
Yo La Tengo   Stupid Things
Lianne La Havas   Au Cinéma
Solange   Don't Let Me Down
Melody's Echo Chamber You Won't Be Missing That Part Of Me
Foxygen   Make It Known
Plaid Dragon   Dog Physics
Peace   Wraith
Palma Violets   Best Of Friends
Disco Ensemble   Second Soul
Steaming Satellites   How Dare You 
.

Hiç yorum yok: