08 Nisan 2009

7 Nisan - The Juan MacLean

Tarih tekrardan oluşur derler (eskiler başka türlü söyler bunu ya) tam anlamıyla doğru bir ifade değil tabiki ama haklılık payı var. Geçen sene Hercules & The Love Affair bir anda ortaya çıkıverdiğinde ilk başta büyük alkışlarla karşılandı ama çok vakit geçmeden herkes birbirinin kulağına "80'lerin House'u bu işte ya" diye fısıldamaya başlamıştı. Müzikal benzerlikler bariz ama tabiki 20 yıl öncesinin basit bir taklidi de değil. Hiçbir şey olmasa, Antony'nin sesi var yani! :)

Her neyse, bu didaktik girişe neden ihtiyaç duydum, çünkü bu hafta hakkında iki çift laf etmek istediğim grup The Juan MacLean de bu "geçmişten fırlayıp gelmişe benzeyen" gruplardan. Kendisi (John MacLean'dan oluşuyor grup) plak şirketi olarak DFA'e bağlı, aynı zamanda James Murphy'nin de eski dostlarından, Murphy zamanında onun eski grubu Six Finger Satellite'ın ses teknisyeniymiş ve sonradan grubu ve müziği bırakınca tekrar solo çalışmalara başlamak için onu James Murphy ikna etmiş. Neyse, bu trivia faslı bir yana, The Juan MacLean, bu ay içinde ikinci albümünü yayınladı, "The Future Will Come" adını taşıyor albüm. Programın açılışında çaldığım "One Day" albümün ilk single'ı. Ritmik sythnesizer ve vokaller ile başlayan parça, 80'lerin çok meşhur bir iki house parçasına (Derrick May - Strings Of Life?) göz kırpan bir şekilde, sonlara doğru oldukça güçlü bir yaylı aranjmanı ile coşuyor. Son dönemlerde dinlediğim en güzel house parçalarından biri - tam olarak house sayılabilir mi tabi emin değilim. Albüm de aynı havalarda devam ediyor, arada Acid House veya Funk gibi biraz daha farklı türlere de giriyor ama old-school baskın her daim.
http://www.thejuanmaclean.com/

Bunun dışında Grace Jones'un yeni albümü "Hurricane"i dinledim geçen gün. Jones'un neredeyse yirmi yıl sonra yaptığı ilk albümmüş bu. Kendisini 80'lerin hırçın disko kraliçesi falan olarak hatırlarım. Yeni albümün açılış parçası This Is cidden çok keyifli ve ilginç sözleri olan bir şarkı - biraz margarin reklamı gibi olacak ama "DJ setlerimde bile kullanırım" diyeyim. Aynı tarz oynak ritimlere sahip olan bir başka parça da yakında ikinci albümünü yayınlayacak olan Mos Def'in Quiet Dog'u idi, bu da DJ setleri için güzel bir seçenek gibi duruyor. Ve tabi Junior Boys'un yeni albümü "Begone Dull Care" ve oradaki çok güzel parçalardan biri olan Hazel'ı atlamayalım. Aslında Junior Boys ikinci kere aynı tarz synth melodileri ve ritimleri ile biraz monoton geldi bana bu sefer ama yine de seviyorum kendilerini.

Bu arada, blogda yeni uygulamamız devam ediyor, artık programları blog üzerinden de dinleyebiliyorsunuz. Aşağıdaki flash player emrinize amadedir!

7 Nisan 2009 Alçak Basınç


The Juan MacLean
One Day
The Virgins Rich Girls (The Twelves Remix)
Mongrel Hit From The Morning Sun
Grace Jones This Is
Bonaparte Lvdngrslvngklls
Dear Reader Way Of The World
Camera Obscura Swans
Au Revoir Simone Knight Of Wands
Ladyhawke My Delirium
Wolfmother Back Round
The Decemberists The Rakes Song
Mos Def Quiet Dog
Junior Boys Hazel
Diskjokke Reset And Begin
.

3 yorum:

dedi ki...

hey ama indiremeyecek miyiz?!

Telefonuma Gelen Mesaj dedi ki...

ne guzelmıs bu.

usagi yojimbo dedi ki...

bilmem, indirme linki olmaya devam etsin mi? ben sayfadan dinlenebilir yapınca indirilebilir şeyini iptal ettim sanırım. ama koyabilirim tabi

ve bu sefer için:
http://www.alcakbasinc.com/radio/AB090407.mp3 adresinden indirebilirsin sevgili lavendra :)