17 Ekim 2008

14 Ekim - Yasemin Mori

Yine arada bir haftayı atladık, bu hafta için de biraz geciktim... 7 Ekim programının playlisti yok, zaten anonssuz bir program oldu. Son aylarda sıkça çaldığım parçaların derlemesi gibiydi, best of tadında. Neyse, onu geçelim, bu haftaya gelelim:

Phonem By Miller'ın program açıklandı, biletleri de 10 Ekim'de Biletix üzerinden satışa çıktı. British Sea Power da baş isimlerden biri programda. Son albümleri "Do You Like Rock Music?"den parçalara daha önce de yer vermiştim ama bu vesile ile yine çaldım. Konserleri 8 Kasımda, kaçırmayın bence.

Haftanın en etkileyici ismi sanırım Yasemin Mori idi. Albümü Hayvanlar piyasaya çıkalı aslında bayağı bir vakit oldu. Aslında Bir Konu Var ile zaten uzunca süredir tanınıyordu. Ama benim onu ilk tanıyışım çook daha öncelere dayanır aslında, 2005 yılındaki Kings Of Convenience konserine. O pek güzel konserde kendisi bir ara dayanamayıp (ve sanırım Eirik'in de seyircilere talepkar bakışları üzerine) sahneye atlamış, orada bir süre dans etmiş hatta parçaya da eşlik etmişti. O sıralar festival organizatörleri için bu durum "tatlı bir kabus" olmuş olsa da...

Eminim o sahne tecrübesinin de kendisine bir katkısı olmuştur. Ama açıkcası müziği öyle çok Kings Of Convenience veya "hafif batı müziği" kokmuyor bence. Daha çok bizim kendi müziğimizden, kendi pop müziğimizden etkilenmiş. Sesi 70'ler ve 80'lerin güçlü kadın vokallerini hatırlatıyor. Sezen? Nilüfer? Nükhet Duru? Uzmanı ben sayılmam aslında ama herşey bir yana, son zamanlarda genç müzik dünyamızdan böyle güçlü bir sesin ortaya çıkması çok güzel. Alternatif müzik piyasamızda (acı bir eleştiri olacak ama) iki tarz varki çok grup buna (bilerek veya bilmeyerek) saplanmış durumda. Biri Mor Ve Ötesi sendromu - alternatif rock gruplarının bir kısmı, nedense Mor Ve Ötesi'nin belli bir dönemini andırmaktan öteye yeni birşeyler yapamıyor. Sözler ve müzik güzel olsa bile, kendilerine has bir ses yok ortada, şarkıları söylerken aynı melankoli, aynı tarz, aynı duruş... Diğeri de Vega tarzı kadın vokal sendromu olarak adlandırılabilir - biliyorsunuz o kısık, neredeyse miyavlayan kadın vokali. Vega çok hoştu bu açıdan, orijinaldi. Ama birçok yeni kadın vokalistte aynı tarzı duymak, kapana kısılmışlık hissi yatayor. Yasemin Mori'nin bunu yapmamış olması çok hoşuna gitti. Ayrıca çoğu şarkısının oldukça hüzünlü, acılı sözleri olmasına rağmen, yeri gelmiş (bkz. "Arjantin" veya "Nolur Nolur Nolur") oldukça hareketli ve eğlenceli parçalar yapmasını da bilmiş. Umarım (ve sanırım) Yasemin Mori, "alternatif" müzik camiamızda yeni bir dönemin başlangıcı olur, şöyle sesinin hakkının vere vere şarkı söyleyen kadın ve erkek vokaller çoğalır!

You Love Her Coz She's Dead grubunun bir parçasını çaldım, bu yeni yayınlanacak olan Kitsune Maison 6 derlemesinde yer alıyormuş. İlginç, eğlenceli bir 8-bit-rock yapmışlar.


14 Ekim 2008 Alçak Basınç

Animal Collective Grass
Bloc Party Better Than Heaven
Fuck Buttons Bright Tomorrow
Hot Chip The warning
The Kills Sour Cherry
The Little Ones Oh, MJ!
Emiliana Torrini Heard It All Before
Yasemin Mori Yeniler
British Sea Power Open The Door
TV On The Radio Red Dress
The Apples In Stereo Sunndal Song
The Tough Alliance Miami
You Love Her Coz She's Dead Superheroes
LCD Soundsystem Yeah (Crass Version)

1 yorum:

Fleur de lys dedi ki...

yasemin çok cici dimi :)) hayır iyiki de geldin demek için uğradım sen aile dışından ilk uğrayan oldun bloguma çok sevindirikoldum :))
saçmalamak için özellikle gel.